Två olika som gillar lika

Jesper Hannula och Charlie Jansson är två av HH:s duktiga ventilationsmontörer som gillar att arbeta tillsammans. Charlie har arbetat 12 år på HH:s, varav 10 år som montör och 2 år som arbetsledare. Jesper har arbetat i företaget sedan två år tillbaka och stormtrivs med yrket. På fritiden tycker de båda om att spela hockey, lira dataspel och vara med vänner och familj. Jesper beskriver sig själv som en lugn person som sällan brusar upp och Charlie som den spexiga killen med talets gåva.

Vad är roligast med ert jobb?
Ingen dag är den andra lik då projekten varierar i storlek, arbetsuppgifter och utmaningar vilket gör att man sällan är uttråkad. En positiv sak med arbetet är att man träffar mycket folk och har fått vänner som hänger med genom livet, oavsett om vi arbetar ihop idag eller inte.

Har ni något drömprojekt att arbeta i?
Jesper: Jag skulle gärna arbeta utomlands och få vara med och bygga något riktigt stort i exempelvis Dubai.
Charlie: Jag gillar när arbetet flyter på och det går bra för projektet. De projekt som motiverar mig mest är lite udda projekt med specifika utmaningar.

Berätta om pågående projekt:
Idag arbetar vi tillsammans i en båthall där vi monterar nya kanaler, sätter in aggregat och fläktar samt river gamla installationer.

Hur tänker ni kring miljö, kvalitet och hållbarhet?
Vi blir ofta påminda om framför allt miljöarbetet då HH:s arbetar mycket med dessa frågor. Det gör att intresset och frågorna väcks och man vill ju göra gott för miljön. Vi följer såklart de regler som finns på respektive projekt och vårt fokus i dagsläget ligger främst på sortering av avfall och att alltid tänka på att samåka för att minska utsläpp.